رینو

اعتراف داور دربی 95 در تماس با محسن ترکی: اشتباه کردم - رینو

 

دربی 95،اخبار ورزشی،خبرهای ورزشی
محسن ترکی می گوید عملکرد داور دربی در دقایق ابتدایی تحت تاثیر حساسیت این مسابقه بوده است.

به گزارش ورزش سه، محسن ترکی شب گذشته در شرایطی میهمان برنامه فوتبال برتر بود و عملکرد اکبریان را مورد نقد و بررسی قرار داد که خودش یکی از با تجربه ترین ها در قضاوت دربی به شمار می رود و خاطرات بسیاری از این مسابقه در ذهن دارد.

ترکی حتی در سه برهه به صورت متوالی دربی پایتخت را سوت زده  و حالا که تب و تاب صحبت در مورد دربی ۹۵ در حال کاهش است، بار دیگر در گفتگویی با “ورزش سه” در مورد اتفاقات بازی و قضاوت اکبریان صحبت کرده است.

 

*اکبریان همیشه به خوشنامی شهره بوده است
سوال ابتدایی از محسن ترکی در رابطه با شخصیت محمدرضا اکبریان بود و او در واکنش به این سوال توضیح داد:« ایشان شخصیت بسیار خوبی دارد و روابط اجتماعی بالایی دارد. ایشان جزو داوران خوشنام بوده است و همیشه به خوشنامی میان اهالی فوتبال شهره بوده است.»

 

*داور آماده باشد، دربی با مسابقات دیگر فرقی ندارد
سوال بعدی در مورد چگونگی قضاوت دربی بود و در واکنش به این سوال بیان کرد:« خب شراط دربی متفاوت از بازی های دیگر است به خاطر هوادرانی که دارد. شرایط خاصی هست؛ همیشه گفته ام که در این بازی اگر داور از نظر روحی و روانی برخودش غلبه کند و شرایط روحی و روانی مناسبی داشته باشد، موفق خواهد بود. متاسفانه داوران ما که روانشناس که نداشته اند و در کلاس های داوری هم هیچ وقت روانشناس نبوده است و این برمی گردد به داور که خودش باید از نظر روحی و روانی روی خودش کار کند.

 

اگر خودش را به آن مرز از آمادگی برساند، دربی هم می شود مثل مسابقات دیگر. تنها تفاوت این است که به جهت حساسیتی که دارد و هواداران زیادی این بازی را می بینند، داور خودش را برای این مسابقه آماده شود.

*در ۱۰، ۱۵ دقیقه ابتدایی اکبریان تحت تاثیر بازی بود
او ادامه داد:« دیروز طبیعی بود که آقای اکبریان در ۱۰ ، ۱۵ دقیقه ابتدایی یک مقدار تحت تاثیر مسابقه باشد و شاید ایشان یک مقدار تحت تاثیر قرار گرفته بود و خیلی تمرکز نداشت. نمی خواهم بگویم اشتباهات فقط به خاطر این موضوع بود، ولی هر چه از بازی گذشت ایشان مسلط شد و انتظاری که از اکبریان داشتیم نشان داد.»

 

*اکبریان خودش قبول کرد پنالتی رخ داده است
ترکی سپس با اشاره به برخورد امیری و قایدی در دقایق ابتدایی بازی عنوان کرد:« صحنه مشکوک بازی در دقیقه ۲ متاسفانه پیش آمد، که از تصاویر تلویزیونی ما خیلی نزدیک می بینیم ولی اگر اگر از تصاویر تلویزیونی ببینید، داور جایگیری خوبی داشت و دو سه بازیکن هم دید او را بسته بودند. گاهی لگد زدن یا صحنه هایی اتفاق می افتد که مثلا پا را می زنند و داور می تواند ببیند ولی در این صحنه داور دور بود و مشخص نبود.

 

در این صحنه داور فکر کرد که پا در کنار پای دیگر قرار می گیرد و تشخیص درست در این صحنه بسیار سخت بود. برایم خیلی جالب که در تماسی که با آقای اکبریان بعد از مسابقه داشتم، ایشان خودش قبول داشت که اشتباه کرده است. شما یک زمانی هست که یک چیزی را می بینید و تصمیم غلط می گیرید ولی گاهی اصلا نمی بینید؛ این تصویری بود که از چشم تیم داوری دور ماند. حالا خودشان اذعان دارند که یک صحنه پنالتی از دستش در رفته است.

 

همین پذیرش سبب رشد داور می شود. اما در سایر دقایق بازی تمام تلاشش را کرد. سعی کرد به صحنه ها نزدیک باشد و گاهی با کارت های رنگی بازی را کنترل کرد. در کل اما یک صحنه برخورد در محوطه جریمه پرسپولیس  و یکی هم برخورد دست وریا غفوری به صورت بازیکن پرسپولیس از دستش در رفت. این دو تا از چشم داور پنهان ماند و شاید هر داور دیگری هم بود، این تصویر از دستش در می رفت.»

 

*اکبریان می توانست از دقیقه ۱ سطح بازی را بالا ببرد
از ترکی پرسیدیم که به نظر می رسید اکبریان سعی در کنترل بازی با سوت های پرتعداد داشت. او ضمن تایید این موضوع بیان کرد:« در نیمه اول این موضوع را چند بار دیدیم. به نظرم با چند نفر پیشکسوت هم صحبت کرده بود و شاید همین توصیه را به او کرده باشند. معمولا پیشکسوتان در این مواقع می گویند، بازی را با چند سوت بیشتر در اختیار خودت بگیر. به نظرم اکبریان توانایی داشت که از دقیقه ۱ سطح بازی را بالا ببرد و سوت نزند؛ با این روش بازیکنان متوجه می شدند که باید به بازی بپردازند و دیگر به حاشیه وارد نمی شدند. در مجموع چند تصمیم خوب داشت. صحنه ای که توپ به سر بازیکن پرسپولیس در محوطه جریمه برخورد کرد را خیلی خوب تشخیص داد.  کمک ها چند تصمیم خوب داشتند. هم ایلدروم کمک داور اول و هم عالیقدر کمک داور دوم.»

 

*همیشه تنش از نیمکت به زمین منتقل می شود
ترکی در بخش بعدی حرف هایش به نکته دیگری اشاره کرد و با زیر سوال بردن درگیری های رخ داده در مسابقه اضافه کرد:« در مجموع همه چیز خوب بود. متاسفانه یکی از مشکلات ما همیشه این بوده که درگیری از بیرون زمین به داخل زمین رسیده است. خیلی از مشکلات سکوها هم از روی نیمکت ها شروع شده است. امروز که سکوها خالی است ولی باز می بینید باز تنش ها از روی نیمکت ها ایجاد می شود. روز گذشته اگر تنش یا اعتراضی در زمین داشتیم از نیکمت شروع می شد و در این میان کسی موفق خواهد بود که بتواند به تیمش آرامش بدهد و هر کسی بتواند اینکار را بکند، موفق تر خواهد بود. متاسفانه دیروز بارها بارها شاهد اعتراض به تصمیمات داوری روی نیمکت هر دو تیم بودیم.»

 

*برخوردهای دقایق پایانی خیلی بد بود
داور پیشکسوت فوتبال ایران در ادامه با اشاره به درگیری های دقیقه ۹۵ بیان کرد:« اوج این هم اتفاقات دقیقه ۹۵ بود و دیدیم که مربیان هم وارد شدند؛ خیلی بد بود و در این درگیری ها دخالت کردند. مربی به عنوان معلم بازیکن به شمار می رود و باید علاوه بر مسائل فنی، مسائل اخلاقی را هم به شاگردش آموزش بدهد. این مسائل اولویت دارد و وقتی مربی در این مسائل دخالت می کند، آدم متاسف می شود.»

 

*کمیته انضباطی سریع و شدید برخورد کند
داور بین المللی سابق فوتبال ایران سپس از کمیته داوران درخواستی را مطرح کرد و گفت:« خواهش می کنم از کمیته انضباطی خیلی سریع و شدید با این مسائل برخورد کنند. نباید برخوردها متفاوت باشد و باید همه تیم ها را به با یک دید نگاه کنند. اتفاقا در این بازی های پر بیننده که دنیا هم می بیند، باید تصمیمات شدیدتر باشد، تا بقیه تیم ها هم حساب کار دستشان بیاید.

تبلیغات آنلاین،رشد درآمد,هزینه تبلیغات

 

در مجموع بازی فنی خوبی بود. صحنه های جلوی دروازه کم بود ولی بازی خوب و فنی ای بود. این بازی خیلی تماشاگر دارد و خیلی ها از کشورهای همسایه با من تماس گرفتند، ولی اتفاق دقیقه ۹۵ همه چیز ما را زیر سوال می برد و مخصوصا مربیان که روی نیمکت هستند باید آرامش بیشتری داشته باشند و  یک مقدار بیشتر به اعصابشان مسلط باشند. بازیکنان معمولا در بازی تحت فشار هستند ولی مربی این شرایط را ندارد و می تواند خونسردی اش را حفظ کند. البته دیدیم در این میان افرادی را که در حال جدا کردن هم بودند. امیدوارم کمیته انضباطی با این مسائل برخورد کند.»

*برخورد قوی را باید از استقلال و پرسپولیس شروع کنند
از ترکی پرسیدیم که برخی از اهالی فوتبال معتقدند برخورد آنچنانی میان بازیکنان نبوده و کمی همدیگر هل داده اند و به همین دلیل نیازی به برخورد نیست. داور سابق فوتبال ایران در واکنش به این سوال عنوان کرد:« دیگر از این بدتر هم مگر می شد. به دلیل فراگیر بودن فوتبال در میان رشته های ورزشی مختلف بیشتری تاثیرگذاری را دارد. شاید همین اتفاق در رشته های دیگر اصلا دیده نمی شد.

 

ما ادعا می کنیم یک کشور اسلامی و با فرهنگ هستیم؛ همینطور بوده و هست. به هر حال مسابقه دیروز بخشی از فرهنگ ما بود. این می تواند بازخورد بدی داشته باشد و قطعا باید برخورد شود که دیگر شاهد این اتفافات نباشیم. قوی هم باید شروع کرد. باید از استقلال و پرسپولیس شروع کنند تا بقیه هم حساب کار دستشان بیاید. باید قویا با این اتفاقات برخورد شود. بازیکن خوب هم باید فنی خوب باشد و هم اخلاقی. همین دیروز چند بازیکن محروم شدند و آسیبش به تیمش می رسد. این ها به هر حال تبعات دارد و شاید چند بازیکن و مربی دیگر محروم شوند.»

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.